Příběh: Ohlédnutí za „prvním“ úterním protestem…

Drazí přátelé, pojďme se nachvíli ohlédnout zpět k demonstraci proti schválení novely pandemického zákona v dolní komoře parlamentu ČR.

Demonstrace se konala v úterý 25. 01. 2022. v ulici Sněmovní na Malostranském náměstí. Demonstrace začala v 7 hodin ráno. Ze začátku bylo na místě jen pár lidí, avšak začali docházet další a další lidé, až se akce zúčastnilo kolem 800 – 1000 lidí (hrubý odhad autora). Toho dne se v režii Daniela Landy a Iva Osovského konala ještě další demonstrace, která začala v 8 hodin ráno na Palackého náměstí. Poté se průvodem vydali účastníci této demonstrace na Malostranské náměstí, kam dorazili kolem 9 hodiny. Ulice před sněmovnou byla opět uzavřena policií a přímo do ulice demonstranty nevpoušťela. To však lidem nebránilo hlasitě projevit svůj nesouhlas s novelou pandemického zákona za pomocí bubnů, kastrolů, píšťalek a dalších hlasitých nástrojů. Asi kolem 10 hodiny na Malostranském náměstí začaly projevy různých řečníků pod režií hnutí Otevřeme Česko-Chcípl pes. Toto mnoho demonstrujících stáhlo od sněmovny na přilehlé náměstí. Netrvalo dlouho a asi za hodinu se lidé pod „taktovkou“ hnutí vydali k pochodu k úřadu vlády a zpět. Naštěstí ve Sněmovní ulici zůstal stabilní kotel a tak si páni poslanci od občanského projevu nesouhlasu neodpočinuli.

Krátce před druhou hodinou bylo hlasování díky vetu ze strany SPD odloženo na přístí úterý 1. 2. 2022, kdy se opět sejdeme a opět projevíme svůj nesouhlas s novelou pandemického zákona.

Za mě osobně byla tato demonstrace úžasná a na místo jsem dorazil zhruba kolem půl 8. Energie z náměstí byla velmi silná a já ji pocítil už při přecházení Karlova mostu v poslední třetině. Tato energie byla zatím nejsilnější ze všech demonstrací, kterých jsem se zúčastnil. Bylo vidět, že lidé, kteří se nemohli dostavit, na nás myslí již od časných ranních hodin, za což jim patří mé obrovské poděkování.

Když jsem dorazil do Sněmovní bylo na místě zhruba 100 – 150 lidí. Vím že to není nic moc, ale mě to zahřálo u srdce, protože si pamatuji dny, kdy nás tam stálo sotva 50, a to dost možná i přeháním. Už od rána tam jely bubny, kastroly, píšťalky, vuvuzely a další hlasité nástroje. Můžu říct, že od poslední demonstrace, která byla proti zavedení tzv. covidpasů, kdy to byl jen vyrvál, se to stylově dosti zlepšilo. Ten hluk měl rytmus, styl a člověka to i nutilo k tanci a říkal jsem si, že k tomuto už chybí jen kytara. Postupem času přicházelo čím dál více lidí, přičemž nejvíce jich hromadně dorazilo kolem deváté hodiny. Celkově nás tam nakonec bylo kolem osmi set až tisíce lidí. Energie na místě byla velmi silná, bylo cítit, že to podporují lidé z celé republiky. Sám jsem na místě zaznamenal i lidi kteří se koncentrovali na tuto energii a vysílali ji dále do davu, kterému tím dodávali sílu. Trochu mě mrzelo, když politická strana Otevřeme Česko spustili svou akci s řečníky, tím se lidé rozdělili, část zůstala ve Sněmovní, kde nadále svou muzikou vyjadřovali nesouhlas s projednáváním novely. Část se přemístila na malostranské náměstí… Upřímně jsem toto také využil a přemístil jsem se na náměstí, abych na malou chvíli dopřál klidu svým uším. Asi jako když si na metalovém koncertě odskočíte od repráků pro pivo, pak jsem se však vrátil zpět, poslouchat libé tóny nesouhlasu občanů. Bylo to něco úžasného. Avšak po čase si zima vybrala svou daň a začali mi trochu mrznout nohy. Využil jsem tudíž pochodu, který se šel k úřadu vlády a zpět. Takováto procházka je vždy na zahřátí ideální. Bylo by sice lepší, kdyby lidé zůstali na hlavní demonstraci, ale stalo se. Nesouhlas s novelou lidé projevili i před úřadem vlády, kde už energie nebyla tak silná jako na hlavní demonstraci před sněmovnou, je vidět, že lidé energii posílali hlavně směrem ke sněmovně a to je důležité. Po návratu zpět, jsem se opět vrátil na „koncert“, konající se před sněmovnou. Odcházel jsem krátce po druhé hodině, kdy se už vědělo, že novelu toho dne projednávat nebudou. Díky vetu SPD.

Daniel H.

Napsat komentář